Naša kryptofarma

Začiatkom októbra 2018 sme spustili do prevádzky minikryptofarmu na ťažbu kryptomien. Pozostáva z 13 ks zariadení /asicov/ Innosilicon A9 Zmaster. Každé zariadenie má výkon /hashrate/ 50 Ksol/s a spotrebu 620 W.

Celkový výkon je 650 Ksol/s pri spotrebe 8,06 KW.

Zariadenia sú umiestnené v špecializovanom dátovom centre.

Umožňujú tažbu nasledovných kryptomien, využívajúcich algoritmus Equihash :

Postupne sme vyskúšali na rôznych pooloch ťažbu Zcash, Horizen, Komodo a Bitcoin Private.  Vyťažené mince za 24 hodín boli každý deň predané za Bitcoin s nasledovnými súhrnými výsledkami v jednotlivých týždňoch :

Nakoľko ide v našom prípade o úplne novú činnosť, vyskúšali sme najskôr dve zariadenia v domácich podmienkach.

Samotný začiatok ťažby nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti.  Užívateľská príručka obsahuje  všetky potrebné informácie k nastaveniu asicov.  Stačí iba zadať pool na ktorom chceme ťažiť  danú mincu a zadať adresu peňaženky, do ktorej budú prichádzať vyťažené mince.

V ďalšom kroku sme nastavili výkon asicu na maximum :

A to je všetko k potrebné k začatiu ťažby.  Naozaj to zvládne aj laik, bez akýchkoľvek skúseností s miningom.

Až do konca októbra sme všetok Bitcoin denne predávali na burze za Euro.

V novembri sme zmenili stratégiu.  Nakoľko prostriedky získané predošlou ťažbou a predajom BTC postačovali  na úhradu  nákladov na elektrinu v datacentre na takmer 6 mesiacov, rozhodli sme sa ďalej kryptomenu nepredávať, ale podržať.

Dáta ktoré denne  spracovávame nás upozorňovali na vzostup percentuálnej limitnej ceny XRP.

Od 1. novembra je XRP zároveň mincou s najlepším investičným ratingom :

V poslednom CCID Ratingu si XRP polepšil, keď sa z 13. pozície posunul na siedmu :

Denné množstvo zobchodovaných XRP /počet/  vykazuje od začiatku novembra  výrazný vzostup oproti predošlému mesiacu /takmer + 40 %/.

K pozitívnym informáciam o  XRP sme pribrali aj jednu negatívnu.  Počet transakcií XRP na dennej báze dlhodobo klesá.  V októbri dokonca až pod úroveň Bitcoin :

Nízky počet denných transakcií XRP ale aj Bitcoin naznačuje dôležitú skutočnosť . Ani jedna minca nie je skutočnou  menou. Chýba im adopcia v oblasti  platieb za tovary a služby v širšom rozsahu, reprezentovanom práve narastajúcim počtom transakcií. Aktuálny denný počet transakcií nedosahuje ani úroveň počtu transakcií klientov v slovenských bankách v decembri 2009  /denný priemer 665 326 transakcií/ :

Po dôkladom zvážení všetkých uvedených faktorov, v novembri 2018 celý denný výťažok z miningu priemeňame na XRP, ktoré si ponechávame.

Čas ukáže, či to bolo správne rozhodnutie.

Poznámka na záver :

V októbri sme mali nastavený mining výhradne priamo do peňaženky Ledger Nano S. Po prekročení tisíc transakcií na minci Horizen, app Ledger Live už nedokázala  synchronizovať  obsah peňaženky.  Momentálne ťažíme rovno na burzu a do Ledgera posielame denne iba XRP.