Víkendový report

V nedeľu 24.júna sa cena Bitcoin prepadla na najnižšiu úroveň v roku 2018, keď  krátko po 18.00 hod atakovala hranicu 5 800$.

V priebehu cca ďalších 45 minút vystrelila prudko hore na úroveň 6 200$,  nakopnutá obchodmi vo výške  cca 500 miliónov $.   Napriek tomu zostala celková priemerná cena za nedeľu tesne pod hranicou 6 100$.  Raketový vzostup ceny a objem obchodu naznačuje na snahu o manipuláciu ceny. Podozrivým je v prvom rade kryptomena  Tether  /USDT/, ktorej objem obchodov v inkriminovanom čase vyskočil o 400 miliónov  $.  Čo naznačuje uskutočnený obchod na menovom páre  Bitcoin /Tether     – BTC/USDT  .

Priemerná cena Bitcoin na úrovni 6 097$ za včerajšiu nedeľu,  vracia Bitcoin na začiatok novembra 2017 .

Spolu s klesajúcou cenou Bitcoin pokračuje aj trend znižovania jeho podielu na celkovom dennom obchodovaní kryptomien  v USD.  Už niekoľko dní  je tento podiel pod 30 percent.

Graf ukazuje, že momentálne 4 meny sa obchodujú v objemoch cez jednu miliardu amerických dolárov denne. Červené číslo zobrazuje v percentách podiel meny na celkovom dennom obchodovaní všetkých  kryptomien, ktorých je už na burzách zalistovaných cez 1 600.  11 mien presahuje denný obrat 100 miliónov USD.

Zobrazené kryptomeny predstavujú cca 90 percent  denného objemu v USD. V čase vydania článku súhrn všetkých obchodov je na úrovni prevyšujúcej 15  miliárd USD.

Z grafu vidno dôležitú informáciu, že o zvyšných 1600 kryptomien sa investori momentálne  príliš nebijú a je otázkou času, koľko z nich naozaj prežije.

Zobrazené čísla v žiadnom prípade nereprezentujú skutočné obchody v amerických dolároch.  Drvivá väčšina obchodov prebieha na vzájomných kryptomenových pároch a na doláre je iba prepočítavaná.  Obchody v skutočných dolároch, resp. iných oficiálnych menách /fiat/ predstavujú iba zlomok z celodenného objemu obchodov.