TEST Tangem Bitcoin NFC bankoviek

Začiatkom mája 2018 sa v médiách objavili informácie zo Singapúru, kde sa dá platiť v obchodoch bezkontaktnými Tangem Bitcoin bankovkami

Objednali sme ich na testovanie. 18. júla prišla z Honkongu dlho očakávaná zásielka s poradovým číslom 85.  S obsahom 5 ks 0,01 Bitcoin Tangem a 5 ks 0,05 Bitcoin Tangem bezkontaktných NFC kariet/bankoviek/peňaženiek.

Peňaženky sú prázdne, neobsahujú kryptomenu. Karty majú rozmer  45 x 85 mm, sú o 8 mm užšie ako bankomatové karty, ktorých rozmer majú pre porovnanie  aj DiGiPAY peňaženky.

Napriek informácii, že vydavateľ bankoviek plánuje do konca roku 2018 umiestniť na trh jeden milión bankoviek, na oficiálnej stránke Tangem sa nenachádza žiadny odkaz na aplikáciu k čítaniu kariet. Aplikáciu sme  našli  na Google Play.

Popis aplikácie Tangem Acces  na Google Play:

Počet stiahnutí aplikácie “viac ako 100”, rozhodne nesvedčí o masovom používaní v obchodoch  v Singapúre podľa pred tromi mesiacmi medializovanými informáciámi.

Prvým priložením karty 0,01 Bitcoin k mobilnému telefónu Samsung Galaxy Note 8 sa  v niekoľkých krokoch vytvorila nová Bitcoin peňaženka :

/naše vysvetlivky/

Bitcoin peňaženku máme, skúsime tam niečo poslať. Našiel som nejaké zabudnuté miliBTC v peňaženke JAXX, tie sa hodia na testovanie :

K dispozícii bol iba jeden mobil,  JAXX  nemohla nasnímať  verejnú adresu Tangem peňaženky cez QR kód.  Bolo potrebné najskôr skopírovať verejnú adresu cez aplikáciu Tangem Acces do clipboard.  Po kliknutí na “LOAD” sa objavili údaje z Blockchain potvrdzujúce príjem BTC  a obsah peňaženky.

Čo znamená údaj “35 % safe” netuším, neskôr sa zmenil na  “50 % safe”.

Teraz využijeme vlastnosti tejto nepochybne “High Tech” peňaženky na odoslanie obsahu z 0,01 Bitcoin do druhej – 0,05 Bitcoin Tangem peňaženky.

Najskôr bola vygenerovaná nová  peňaženka na karte s hodnotou “0,05 Bitcoin”  vyššie uvedeným spôsobom.  Potom znovunačítanie peňaženky 0,01 Bitcoin  a klik na tlačítko “EXTRA” slúžiace k odoslaniu kryptomeny.   Objavilo sa okno požadujúce zadať adresu cieľovej peňaženky a začali problémy:

Tak toto sa mi nezdá. Asi som niekde urobil chybu. Vyskúšam to znovu.  Pošlem z Blockchain do 0,05 Bitcoin Tangem a odtiaľ do 0,01 Bitcoin Tangem  mám v pláne.

Na mobile priložím kartu 0,05 Bitcoin, aby zobrazila QR kód adresy.  Mávam mobilom pred webkamerou, Blockchain peňaženka nedokáže prečítať QR kód Tangem ani po opakovaných pokusoch.

To sa ešte nestalo, aby mi Blockchain peňaženka QR kód neprečítala.  Možno zlé svetelné podmienky, možno odraz/lesk displeja mobilu …  Neveriaci predhodím webkamere  0,002 DiGiPAY  peňaženku zabalenú k odoslaniu v lesklom priesvitnom celofánovom obale.  V okamihu je adresa peňaženky načítaná.

Začínam tušiť ďalší problém. Pošlem z Blockchain prijatý obsah z 0,01 Tangem  do 0,05 Tangem skopírovanín adresy z clipboardu.  Mám vyše polhodinu čas /toľko to naozaj dnes trvá/, kým prebehne confirmácia prevodu.

Pošlem screen obrazovky mobilu s nečitateľným QR kódom  internetovému online dekóderu QR “inlite”.  Vie nájsť vo foto miesto uloženia QR kódu a dekódovať  ho.  Nepomohlo, neprečítal.

QR kód 0,05 Tangem má asi vadu, skúsim inú peňaženku – 0,01 Tangem.   Oskenujem QR nespočetne krát overenou aplikáciou “Bitcoin Balance Scanner”, ktorú používam pri overovaní obsahu DiGiPAY peňaženiek.  “Toto nie je správna Bitcoin adresa” hlási.

Medzičasom /za púhych 38 minút/ dorazili zvalidované  miliBitcoiny  z Blockchain peňaženky do 0,05 Tangem peňaženky. Na pomoc prichádza  ďalší mobil – Samsung Galaxy Note 4.

Takto dopadli opakované pokusy o presun kryptomeny z jedného mobilu do druhého :

Obrázok číslo 5  ukazuje úspešné načítanie cieľovej adresy cez QR  kód.  Po stlačení tlačítka “VERIFY”  je vidno chybový oznam o nesprávnej adrese.

Nakoniec sa podarilo odoslať miliBitcoiny  znovu iba cez skopírovanie cieľovej adresy z clipboard.

Zo zúfalstva nasleduje posledný pokus.  Odoslať BTC  priložením druhého mobilu s načítanou  Tangem kartou :

Neprešlo. Pre nedostatok mobilov odfotené staručkou Nokiou N95 8GB.  Je na nej aj aplikácia iNigma, ktorá doteraz prečítala všetky QR kódy, okrem Tangem.

Ako putovalo pôvodne to isté množstvo miliBitcoinov :

0,76 mBTC Jaxx – clipboard ->0,01 BTC Tangem – QR code ->Blockchain – clipboard ->0,05 BTC Tangem– clipboard ->0,01 BTC Tangem 0,74946 mBTC

Celé to trvalo niekoľko hodín, ani jeden prevod nebol za menej ako 30 minút.

ZÁVER:

Mobilná aplikácia Tangem Acces je kľúčovým faktorom fungovania peňaženiek Tangem.  Napriek tomu, že sme mali k dispozícii verziu updatovanú iba jeden deň pred doručením Tangem kariet /17.júla 2018/, očividne jej vývojári majú ešte veľký kus práce pred sebou na  vylepšovaní.

Predávané prázdne peňaženky  Bitcoin Tangem nie sú vizuálne zreteľne označené, že neobsahujú žiadnu kryptomenu.  Napriek tomu, že majú natlačené hodnoty 0,01 a 0,05 Bitcoin. Preto platba “z ruky do ruky” môže prebehnúť jedine po overení obsahu peňaženky mobilnou aplikáciou Tangem Acces.  Je na uváženie, či sú to vôbec bankovky.  Bankovky predsa bežne majú svoje ochranné prvky primárne vizuálneho charakteru, plus sekundárne ďalšie /papierové napr. viditeľné pod UV lampou atď/.

Vezmem 50 € bankovku, vidím vodoznak, hologram, kovový pásik.  Vezmem DiGiPAY peňaženku s uvedenou hodnotou Bitcoin , vidím vodoznak, neporušené ochranné prvky  privátneho kľúča v podobe ochrannej pásky a stieracieho políčka. Je veľmi, veľký predpoklad, že bankovka je pravá, resp. obsahuje uvedenú hodnotu meny. Netreba k tomu mobil, internet ani nič iné.

Komu to nestačí, môže si papierovú Eur bankovku navyše skontrolovať UV lampou, špeciálnym perom, atď..  Alebo  DiGiPAY peňaženku/bankovku niektorou z bežne dostupných bezplatných  mobilných aplikácií na overenie obsahu cez QR kód a overenie údajov o peňaženke cez free mobilné aplikácie na čítanie NFC kariet.

Tangem Bitcoin NFC bankovky/peňaženky v zásade s obmedzeniami popísanými v tomto článku iba suplujú bežné mobilné KryptoPeňaženky.  Pravdou ale je, že  pri požiadavke na platbu “z ruky do ruky” je odovzdať  Tangem bankovku určite akceptovateľnejšie, než odovzdať mobil  s peňaženkou s kryptomenou.

Pozerám na bankovky Tangem rozložené na stole, snažím sa vžiť do kože majiteľa obchodíka – fanúšika Bitcoin, ktorý večer uzatvára tržby, medzi ktorými je aj niekoľko bankoviek Tangem rôznej hodnoty. Začína mi ho byť úprimne ľúto.

Predná strana bankoviek rovnakej hodnoty neobsahuje žiaden rozlišovací znak.  Nenachádza sa dokonca ani na úvodnej obrazovke po načítaní karty /č.1/. Je tam síce verejná adresa, ale vizuálne sa nedá overiť, pretože na bankovke vytlačená nie je.  ID bankovky sa nachádza iba na zadnej strane a je pomerne ťažko vizuálne čitateľné /obrázky získané skenovaním/.

Druhá strana bankovky je  úplne rovnaká pre všetky  bankovky rovnakej,  či inej hodnoty.   Jediným odlíšením je číslo bankovky, ktoré sa na mobile zobrazí až po kliknutí na “i”. Tam však hodnotu bankovky  už nenájdete.

Manipulácia s bankovkami je preto pre účely evidencie/účtovníctva komplikovaná a ľahko môže dôjsť k ich zámene.   História skenovania/načítania bankoviek  v mobilnej aplikácii Tangem Acces nie je, čo možno považovať za pomerne veľký nedostatok. Nikdy totiž neviete, ktorá karta vám už prešla rukami a ktorá nie a s akým výsledkom.

Pre  porovnanie uvádzame jednoduché overenie DiGiPAY peňaženky /zabalená k odoslaniu/ pomocou bezplatnej aplikácie “Bitcoin Balance Scanner” načítaním QR kódu :

História overovanie je na obrázku vpravo.

Ak ešte nemáte prehľad, čo všetko dokážu bežne dostupné mobilné aplikácie s kartami, tu je ďalší príklad :

Od čítania QR a ocenenia bankovky/sady bankoviek v Eur či USD /obrázok č.1/, až po čítanie bezkontaktných kariet /2./, vrátane tých bankových a to aj s históriou /3./. V tomto smere je aplikácia Tangem Acces veľmi nedokonalá/nekomfortná.

Výrobca Tangem bankoviek v informácii k aplikácii Tangem Acces na Google Play uvádza nutnosť najskôr vyskúšať aplikáciu na Vašom mobilnom telefóne, skôr než si Tangem bankovku zakúpite. Nemusí totiž fungovať na každom mobile s NFC. Nám na Samsung Galaxy Note 4 a Note 8  fungovala, ale do nadšenia to má ešte veľmi ďaleko.

V bankovkách  Tangem sa osud kryptomeny  stáva  “doživotne”  závislý na funkcionalite  jedinej mobilnej aplikácie /v tejto chvíli  zjavne nevydarenej/, nakoľko neexistuje žiaden iný spôsob overenia verejnej adresy,  overenia obsahu peňaženky a možnosti odoslania obsahu peňaženky.  A to sa mi zdá priveľké riziko pre majiteľa bankovky a aj pre kryptomenu v nej.  Stratených Bitcoinov sú už 4  milióny.

V každom prípade však budeme priebežne sledovať, ako sa projekt Tangem ďalej vyvíja.

Ako to je naozaj  s platením Tangem Bitcoin bankovkami v Singapúre, si môže pozrieť vo videu   slovenského KryptoYoutubera, ktorý sa tam vybral overiť túto informáciu .