Porovnanie vývoja cien XRP /Ripple/ a Bitcoin

Trh stúpa, či padá spolu s Bitcoin. Nakoľko je to pravda, sa pokúsime objasniť v tomto článku venovanom kryptomene XRP, donedávna s názvom Ripple.

7. januára 2018 dosiahla hodnota “Total Market Capitalization”  najvyššiu hodnotu 813,87 miliárd amerických dolárov.   V ten deň sa na kryptomenových  burzách uzavreli obchody vo výške 5,14 %  “Total Market Capitalization” .

K 15. júlu 2018  bola aktuálna hodnota Total Market Cap  257  miliárd USD, čo predstavuje 31,57 % z maximálnej hodnoty.  Na kryptomenových  burzách sa uzavreli obchody vo výške 3,97 %  Total Market Cap.

Za pol roka všetko kleslo v priemere o cca 68,5  % a z trhu sa stratilo takmer 557  miliárd USD. Všetko však nekleslo v rovnakom pomere.

XRP s podielom 6,8 % zaujíma dlhodobo tretie miesto v celkovej trhovej kapitalizácii za Bitcoin a Ethereum.

V ratingu kryptomien od spoločnosti Weiss Ratings k 11.7.2018 má XRP celkom lichotivé hodnotenie “C+”, pričom 4.júla 2018 došlo k jeho zníženiu z hodnoty “B-“.

Weiss Ratings ohodnocuje kryptomeny na 15 bodovej  stupnici od “A+” do “E-“.   XRP sa nachádza v spoločnosti Bitcoin,  s hodnotením tesne k polovici bodovacej tabuľky.  Hodnota “C+” je na siedmom mieste 15 bodovej tabuľky a medzi stovkou hodnotených kryptomien je to rozhodne pozitívne hodnotenie. Iba o dva stupne horšie, ako má najlepší  EOS  s hodnotou “B”.

Výška trhovej kapitalizácie mince v žiadnom prípade nezohľadňuje skutočný záujem investorov o mincu.  Je to iba veľká násobilka, keď sa počet kusov v obehu /Circulating Supply, v grafoch hodnota (39262) v miliónoch kusov za názvom meny/ vynásobí poslednou cenou.   To čo drží XRP na treťom mieste v Market Cap je počet natlačených mincí v obehu – 39,262 miliárd a nie záujem investorov.  Počet kusov XRP  v obehu  je 2310  x väčší  ako Bitcoin a 389 x väčší ako Ethereum.

Skutočný záujem o XRP je reprezentovaný jeho dennými objemami obchodov v USD  v porovnaní s ostatnými mincami.

Na celkovom 24h objeme v USD sa XRP podieľa iba cca 1,7 percentami, čo ho posúva až na 7. miesto.  Štyri  miliardy USD rozdiel oproti Bitcoin je priepastný. Podobné výsledky v dennom obchodovaní ako XRP dosahuje za ním nasledujúce Ethereum Classic s desaťnásobne nižším podielom na Total Market Cap /ETC má MCAP Ranking 15/  :

Ako sa zmenili ceny mincí od v úvode článku spomínaného MCAP boomu zo dňa 7. Jan 2018  zobrazuje nasledovný diagram :

Posledná cena Bitcoin, Ethereum dosahuje 39 %, XRP 13 %  z cien zo 7.1.2018.  Súčtová hodnota “674” /úplne vpravo/ predstavuje 34 %   z maximálnej hodnoty 2000 /20 mincí x 100/.

Priemerný pokles cien v TOP20 MCAP  je 66 %.   Ceny mincí s hodnotami nad 34 klesli menej ako je priemer, hodnoty pod 34 ukazujú výraznejší prepad cien oproti priemeru.

XRP s prepadom na 13 % má najhorší výsledok v  TOP10 a TOP15.

Medzi všetkými mincami zoradenými podľa 180 dňovej zmene ceny je Bitcoin na 19. a XRP  78. mieste  /spracované z údajov WorldCoinIndex/ :

Bitcoin  – počet zobchodovaných  kusov na mesačnej báze + priemerný denný počet  :

XRP  – počet zobchodovaných  kusov na mesačnej báze + priemerný denný počet  :

Porovnaním mesačných grafov Bitcoin a XRP  za obdobie január – júl 2018 vidíme veľký rozdiel v prepade priemerného denného počtu zobchodovaných kusov meny /zelené stĺpce/.

15 dňová priemerná denná hodnota Bitcoin za júl na úrovni 619 tisíc kusov/deň predstavuje 40 percentný pokles oproti januáru 2018.

Rovnaká hodnota XRP za júl na úrovni 510 miliónov kusov/deň predstavuje 73 percentný pokles oproti januáru 2018.

Priemerná cena Bitcoin v  júli  klesla o 50 % oproti januáru.    Priemerná cena XRP v  júli  klesla o 75 % oproti januáru.

Z uvedeného vyplýva, že všeobecne uznávané pravidlo o trhu, ktorý padá či stúpa s Bitcoin je síce pravdivé, ale v drvivej väčšine prípadov si altcoiny vedú horšie ako Bitcoin. Čoho príkladom je aj XRP.

Ako nájsť v mori viac ako 1600 kryptomien obchodovaných na kryptoburzách tie, ktoré  by raz mohli dosiahnuť  úspešnosť Bitcoin si kladie otázku takmer každý investor.   Kam by až mohla narásť cena môjho altcoinu?  Kúpim dnes XRP za 45 centov a predám ho o rok za 10 USD?

Na to odpoveď nie je, ale isté hranice sa určiť dajú.  Spracovávame údaj, ktorý sme nazvali “limitná cena” altcoinu.    Výpočet predpokladá hypoteticky rovnaký  záujem o mincu zo strany investorov, ako je záujem o Bitcoin, reprezentovaný aktuálnou hodnotou Bitcoin Market Cap.

Zjednodušene povedané, limitná cena altcoinu dáva odpoveď na otázku :  “AKÁ BY BOLA DNES CENA MINCE, KEBY INVESTORI DO NEJ NALIALI TOĽKO PEŇAZÍ AKO DO BITCOIN”.

Limitnú cenu altcoinu označujeme v tabuľkách ako “$ ALTC/BTC”

V stĺpci “$ALTC/BTC”  je cena meny, ak by jej trhová kapitalizácia dosiahla “Bitcoin Market Cap”.

V stĺpci “%ALTC/BTC” je percentuálna hodnota súčasnej ceny oproti “$ ALTC/BTC”

K čomu je to dobré vedieť? Napr. ak pre XRP v tejto chvíli   %ALTC/BTC = 2,88 USD  /modrá/potom je ťažko očakávať, že cena XRP v najbližšej budúcnosti môže dosiahnuť napr. 10 USD.  Aj napriek nízkej súčasnej cene /0,46 USD/,  táto  už dosahuje 16 % limitnej ceny /červená/.

A prečo je to tak? Lebo Bitcoinu je momentálne v obehu /Circulating Supply/  17 miliónov ks a Ripple 39 miliárd kusov.

Za názvom meny v zátvorkách (XX) je uvedený aktuálny počet kusov meny v obehu v miliónoch /zelená/.

Najdôležitejší údaj je % ALTC/BTC /červená/, ktorého zmena nahor hovorí o zlepšovaní bilancie altcoinu oproti Bitcoin a zmena nadol opačnú skutočnosť..

Ako bol na tom XRP vo februári 2018 ukazuje tabuľka :

XRP ide oproti Bitcoin už 6 mesiacov dole vodou  a naznačuje to neustále klesajúca hodnota %ALTC/BTC.  Z januárových 27 % na dnešných 16 %.  Porovnaním údajov v zelenom v tabuľkách vyššie vidíme v júli o 167 miliónov jednotiek XRP viac v obehu oproti februáru 2018.

50 mincí s najvyššou hodnotou % ALTC/BTC nájdete tu :

Záverom môžeme skonštatovať, že XRP na polročnej kryptorely 2018 výrazne stráca dych oproti Bitcoin.  Jeho cena na úrovni 5 USD v tejto chvíli vyzerá  v nedohľadne.

Asi tak, ako kedysi povedal jeden kolega:   “Japoncov nedobehneme ani za 50 rokov. Ani keď nám pôjdu oproti “.