Druhá časť seriálu INVESTOR
Decentralizácia je považovaná za kľúčovú vlastnosť kryptomien. Jej podstatou sú tisíce /u Bitcoin viac ako desaťtisíc/ vlastnícky rôznorodých počítačov/zariadení po celej zemeguli, ktoré overujú správnosť a následnú nemennosť všetkých údajov zapisovaných do verejnej databázy /blockchain/ kryptomeny. Nie je nikto, kto by blockchain vlastnil.
Primárnou funkciou je zabrániť opakovanému prevodu tých istých mincí z peňaženky. Viac ako 10 ročné fungovanie Bitcoin potvrdzuje, že to funguje.
Teoretickým rizikom je sústredenie 51 % výkonu celej siete /hashrate/ do rúk jednej skupiny, čím by sa opakovaný prevod mincí stal možný. Následne by sa však celá sieť zrútila v dôsledku straty dôvery.
Pri súčasných cenách kryptomien je u tých najznámejších takýto scenár nepravdepodobný z ekonomických dôvodov. Jednoducho sa to neoplatí. To ale nevylučuje možnosť , že to môže urobiť napr. nejaký štát s cieľom zničiť kryptomenu nech to stojí, čo to stojí.
Úspešný 51 % útok sa uskutočnil začiatkom januára 2019 na Ethereum Classic . Výsledkom bolo odcudzenie mincí z búrz v hodnote viac ako 250 miliónov USD.
Úplne iným prípadom je kryptomena XRP za ktorou stojí americká firma Ripple Labs. Overovanie transakcií vykonávajú uzly jej partnerov. Tu o decentralizácii nemôže byť ani reč a väčšina kryptokomunity XRP za pravú kryptomenu nepovažuje. To ale neznamená, že XRP nemôže byť investičným aktívom, len treba túto skutočnosť mať na pamäti.
O skutočnej decentralizovanej minci môžeme hovoriť iba v prípade vlastnícky diverzifikovanom výpočtovom výkone siete /nikto nemá pod kontrolou viac ako 51 % hashrate/.
Medzi ďalšie mince postavené na technológii blockchain, ale nespĺňajúce podmienky decentralizácie patria všetky štátmi a firmami podporované projety napr.:
- Petro – Venezuelská kryptomena údajne krytá zásobami ropy
- JPM Coin – stablecoin naviazaný na americký dolár, za ktorým stojí banka J.P. Morgan Chase
- FB Coin – pripravovaný projekt Facebooku
Osobitnou kategóriou sú tzv. stablecoiny, t.j. mince u ktorých je deklarované krytie skutočnou fiat menou. U najznámejšej mince Tether /USDT/ by mali byť cca 2 miliardy USD údajne na účtoch firmy zastrešujúcej túto kryptomenu. Celý koncept decentralizácie sa zúžil do jediného bodu, reprezentovaného iba vyhláseniami firmy, že tie peniaze naozaj má. Čo nebolo mimochodom nikdy preukázané.
Čo by mohlo nasledovať v prípade konkurzu firmy, necháme na fantázii čitateľa.
Peňaženky
Takmer 41 % všetkých Bitcoinov sa 12.marca 2019 nachádzalo v 1773 peňaženkách (ZDROJ). V jednej stotine percenta všetkých peňaženiek bolo 41 % všetkých Bitcoinov.
Skutočných vlastníkov je oveľa menej, nakoľko peňaženiek si môže každý vytvoriť neobmedzený počet.
Po 10. rokoch fungovania sa technologická decentralizácia blockchain úplne rozplynula v centralizovanom vlastníctve kryptomeny.
Najväčšími vlastníkmi Bitcoin je jeho neznámy autor Satoshi Nakamoto a kryptomenové burzy. Ďalšia mína pod pilierom decentralizácie.
Negatívny vplyv búrz na skutočnú decentralizáciu Bitcoin znázorňujú nasledujúce grafy z 11. marca 2019 :
V tento deň prebehli na burzách obchody Bitcoin v celkovej výške presahujúcej 10 miliárd USD.
Transakcie uskutočnené cez blockchain Bitcoin dosiahli hodnotu 294 599 :
Priemerná výška transakcie mala hodnotu 14 902 $ :
Celkový objem transakcií/obchodov v blockchaine Bitcoin 11. marca 2019 dosiahol výšku 294 599 x 14 902 = 4 390 114 298 $, čo predstavuje iba 43,5 % burzových obchodov. Inak povedané, na burzách sa zobchodovalo o 130 % viac Bitcoinov, ako je zaznamenaných pohybov v blockchaine. Alebo 2,3 krát viac.
Z počtu 289 657 peňaženiek v blockchaine sa odoslalo celkove 1 125 358 Bitcoinov :
Na burzách sa však zobchodovalo 2 577 452 Bitcoin:
Kryptoburzy sa počítajú na stovky. V prípade Bitcoin v čase spracovania nasledujúcej tabuľky iba 19 búrz vykazuje cez 70 % denného obratu /24h $Volume/ :
Viac ako 10 tisíc overovacích uzlov siete Bitcoin potvrdzuje vstupno-výstupné transakcie peňaženiek pár desiatok burzových subjektov!!!
Na dvoch peňaženkách o ktorých je známe, že patria burze Binance /ani zďaleka to nemusia byť všetky, ktoré Binance vlastní/ , bolo v čase spracovania vyššie uvedenej tabuľky takmer 200 tisíc Bitcoinov v hodnote prevyšujúcej 765 miliónov USD :
To je číslo prevyšujúce objem obchodov Bitcoin za 24 hodín na Binance.
Lepšie podmienky na manipuláciu ceny Bitcoin fiktívnymi obchodmi vrámci burzy si už ani nemožno predstaviť.
TAK VYZERÁ DECENTRALIZÁCIA V PRAXI.
Niečo podobné je svete akcií nemožné.
Burzy cenných papierov fungujú iba ako sprostredkovatelia prevodov akcií od ich vlastníkov v prospech kupujúcich. Burzy cenných papierov akcie nevlastnia. Iba zabezpečujú vysporiadanie obchodov medzi predávajúcim a kupujúcim.
Všetky burzové obchody s cennými papiermi sú dohľadateľné a overiteľné v oficiálnych registroch cenných papierov a zároveň v privátnych registroch emitentov.
U kryptobúrz to ani zďaleka neplatí. Do blockchain sa zapisujú údaje o nadobudnutí kryptomeny až keď kupujúci pošle kryptomenu mimo burzu, do inej peňaženky.
Poznámka na záver :
Na decentralizáciu negatívne vplývajú ďalšie skutočnosti, stručne zhrnuté v príspevku Nezávislosť