COVID-19 Druhá vlna na Slovensku

Slovensko patrí ku krajinám s relatívne najmiernejším priebehom pandémie. Čo do výskytu na počet obyvateľov i počtu úmrtí. Uvoľnenie opatrení spolu s dovolenkovým obdobím však začína prinášať svoje výsledky v náraste počtu prípadov.

V úvodnej fáze pandémie sme zaznamenali najvyšší počet nových prípadov za 14 dní k 19.aprílu 2020, kedy pribudlo 676 infikovaných za dva týždne. Následne 14 dňové hodnoty strmo klesali až k minimálnym hodnotám v polovici júna.

Od konca júna však stúpa počet nových prípadov za 14 dní takmer nepretržite. 20.augusta 2020 sme prekročili maximálnu hodnotu z apríla. Vyskytlo sa 702 nových prípadov za dva týždne. K dnešnému dňu je tu už 825 nových prípadov.

Znepokojujúci je najmä vývoj indexu RSI, ktorý je už od 25.júla vo výraznom vzostupnom trende a v posledných dňoch sa blíži k dvojnásobnej hodnote na úrovni RSI=100. Čo je RSI sa dočítate TU

Druhá vlna je už tu. Ak nie od začiatku júla, tak určite od začiatku augusta.

Čo nás čaká po návrate dovolenkárov zo zahraničia a otvorení škôl ľahko domyslieť.

Ak vláda nepritvrdí v opatreniach proti šíreniu koronavírusu, o mesiac môžeme očakávať viac ako 2000 nových prípadov za 14 dní. A to ešte nezačala chrípková sezóna.