
Bez ohľadu na polemiku odbornej i laickej verejnosti o zmysluplnosti celoplošného testovania antigénovými testami, jednoducho treba vziať na vedomie, že sa uskutočnilo.
Napriek všetkým pochybnostiam o organizačno logistickom zabezpečení, štát, armáda a samosprávy spolu so všetkými dobrovoľníkmi túto “mobilizačnú” skúšku zvládli v rekordne krátkom čase na prípravu.
V priebehu dvoch víkendov sa vykonalo 5,5 milióna testov.
Autor článku s manželkou strávil nekonečných 16 hodín ako dobrovoľníci bez nároku na odmenu, na odbernom mieste v prvý deň zahájenia celoplošného testovania. Hladkosť celého priebehu príjemne prekvapila.
Výsledkom celoplošného testovania za dva víkendy je 57 462 nových prípadov oproti 30 917 známym v nedeľu 8.11.2020 na základe 14 dňového súhrnu nových prípadov zistených PCR testami.
Takmer dvojnásobok nových prípadov, o ktorých by inak nikto nevedel. Zostáva veriť, že prinajmenšom všetci pozitívni skončili v karanténe, ak už nehovoríme o ich rodinách.
Celková pozitivita všetkých testov skončila na úrovni 0,91 %. Na prvý pohľad veľmi dobré, nečakane nízke číslo.
Priemer za Slovensko však nie je zrkadlom okresov. V tých najviac postihnutých je to násobne viac.
K 9. novembru sme mali na Slovensku za posledných 14 dní 31067 pozitívnych na základe PCR testov.
To je 569 nových prípadov za 14 dní na 100 tisíc obyvateľov Slovenska.
Ak ku nim prirátame aj pozitívnych z celoplošného testovania /bez pilotného projektu/ dostaneme sa na takmer trojnásobnú hodnotu 1519. A to je už číslo na zamyslenie.
Rozmenené na drobné, vyzerá v okresoch takto :
Prvých 35 okresov v diagrame má hodnotu nad celoslovenský priemer 1519. V týchto okresoch je 42 percent celkovej populácie Slovenska. Príliš veľa k akejkoľvek spokojnosti. Zároveň dobrý tip kam nasmerovať ďalšie testovanie antigénovými testami.
Celoplošné testovanie nám dalo prehľad o miere zamorenia okresov Slovenska a umožnilo v druhom kole sa sústrediť na tie viac postihnuté. Dalo nám obrovskú pozitívnu skúsenosť s organizačným zabezpečením akcie, ktorá nemá v histórii Slovenska obdobu.
Ukázalo nám cestu a potrebu budúceho cieleného testovania v ohniskách nákazy. Najlepším príkladom sú okresy z pilotného projektu. Po troch víkendových testovaniach za sebou, vo všetkých štyroch okresoch počet nových prípadov zistených PCR testami dramaticky klesol:
Celoplošné testovanie nám vzalo predstavu, že antigénovými testami môže byť problém s koronavírusom na Slovensku vyriešený. Sú však najrýchlejším nástrojom k lokalizácii ohnísk nákazy.
Po vojne je každý generál. Slovensko vyskúšalo to, čo ešte nikto, pričom získalo veľmi cenné skúsenosti. Dnes sme v boji s koronavírusom určite ďalej, ako pred celoplošným testovaním.
Zostáva veriť, že dokážeme včas vytipovať problematické lokality a rýchlo v nich testovať. Ako sa to dá urobiť už vieme.
Od 4. novembra klesol počet nových prípadov za 14 dní o 14%. Z maximálnej hodnoty 33 404 na včerajších 28 705 :

