Anonymita

Prvá časť seriálu INVESTOR

Anonymita vlastníctva kryptomien a anonymita transakcií je vyzdvihovanou vlastnosťou kryptomien.

Vo verejnej databáze kryptomeny /blockchain/ sa informácie o vlastníkoch a účastníkoch transakcií nenachádzajú.

Investorovi anonymita však žiadne výhody neprináša. Skôr naopak. Stačí uviesť, že na výpise obsahu peňaženky sa autorizovaná informácia o vlastníctve peňaženky Investorom nenachádza /ani nikde/.

Rovnako výpis transakcií peňaženky neobsahuje informácie od koho a komu INVESTOR kryptomenu prijal/poslal.

Ako sa s týmito skutočnosťami vyrovná účtovník, či auditor pri koncoročnej uzávierke, alebo daňovník FO pri daňovej kontrole je otázne.

Východiskom je inštitút dôveryhodného správcu/depozitára, ktorý kryptomeny
INVESTOROV bezpečne “skladuje/uchováva” a zároveň poskytuje INVESTOROM informácie nevyhnutné k spracovaniu účtovníctva a daňového priznania.

Na záver je potrebné vedieť, že anonymita u drvivej väčšiny kryptomien nie je dokonalá. Všetky solídne burzy dnes vyžadujú poznanie svojich klientov /osobné údaje, kópie dokladov, atď/. Je iba otázkou času, kedy štátne orgány donútia burzy k sprístupneniu ich údajov a za pomoci nie príliš zložitých programov minimálne pre potreby štátnych inštitúcií dôjde k podstatnej deanonymizácii blockchainov.

Existuje niekoľko kryptomien ktore deanonymizáciu neumožňujú napr. Monero, Zcash, Dash.

Takéto mince považujeme z pohľadu INVESTORA za rizikové.  Pod tlakom regulačných orgánov môže dôjsť k ich delistovaniu z búrz a tým k výraznemu zníženiu ich likvidity a obmedzeniu možnosti Investora vystúpiť z investície návratom do sveta fiat.